Jerozolima – Miasto Trzech Religii
Jerozolima, święte miasto judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, to miejsce gdzie historia i wiara splatają się na każdym kroku. Spacerując jej ulicami, podążamy śladami najważniejszych wydarzeń biblijnych.

Pater Noster – Tam, gdzie Jezus nauczył nas modlić się
„Panie, naucz nas się modlić […] Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo!” (Łk 11, 1-4)
Klasztor Pater Noster na Górze Oliwnej to miejsce, gdzie według tradycji Jezus nauczał modlitwy „Ojcze Nasz”. W podziemiach znajduje się grota, w której miało dojść do tego wydarzenia. Na terenie kompleksu można zobaczyć tablice z modlitwą w ponad 140 językach, w tym po polsku i kaszubsku.
Dominus Flevit – Gdzie Chrystus zapłakał nad Jerozolimą

„Gdy był już blisko, na widok miasta zapłakał nad nim i rzekł: «O gdybyś i ty poznało w ten dzień to, co służy pokoju! […] Powalą na ziemię ciebie i twoje dzieci z tobą i nie zostawią w tobie kamienia na kamieniu»” (Łk 19, 41-44)
Kaplica Dominus Flevit („Pan zapłakał”) w kształcie łzy, zaprojektowana przez Antonio Barluzziego w 1955 roku, stoi w miejscu gdzie Jezus przepowiedział zburzenie Jerozolimy. W środku zachowały się fragmenty bizantyjskiej mozaiki z V wieku. Z tarasu rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Stare Miasto.
Góra Oliwna – Miejsca Męki i Chwały

„Jezus udał się na Górę Oliwną […] upadł na kolana i modlił się: «Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!»” (Łk 22, 39-42)
Bazylika Agonii (zwana też Kościołem Wszystkich Narodów) w Getsemani wznosi się nad skałą, gdzie według tradycji Jezus modlił się przed pojmaniem. Współczesna świątynia z 1924 roku została zbudowana z darów 16 narodów, stąd jej popularna nazwa. W ogrodzie rosną drzewa oliwne liczące ponad 900 lat – ich korzenie mogą pochodzić nawet z czasów Jezusa.
Wieczernik – Tam, gdzie narodził się Kościół

„Jezus wziął chleb […] i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje»” (Mt 26, 26)
Wieczernik, miejsce Ostatniej Wieczerzy i Zesłania Ducha Świętego, to jedno z najważniejszych miejsc chrześcijaństwa. Obecna gotycka sala pochodzi z czasów krzyżowców (XIV w.). Ciekawostką jest, że od 1552 roku budynek służył jako meczet, o czym świadczą nisza mihrab i arabskie inskrypcje.
Ściana Płaczu – Serce Judaizmu

Ściana Zachodnia (zwana Płaczu) to ostatni zachowany fragment Świątyni Jerozolimskiej. Dla Żydów to najświętsze miejsce modlitwy. Tradycja wkładania karteczek z prośbami w szczeliny muru sięga XVIII wieku. Obserwując modlących się Żydów, można zaużyć charakterystyczne kołysanie się (szuklen) – gest symbolizujący płomień świecy i żarliwość modlitwy.
Wzgórze Świątynne – Święte Miejsce Islamu

Wzgórze Świątynne (Al-Haram asz-Szarif) to trzecie najświętsze miejsce islamu. Kopuła na Skale z charakterystyczną złotą kopułą wznosi się nad skałą, gdzie według tradycji Abraham miał złożyć ofiarę z Izaaka, a Mahomet wstąpił do nieba. Ciekawostką jest, że pierwotnie muzułmanie modlili się w kierunku Jerozolimy, zanim Mekka została ustanowiona qiblą (kierunkiem modlitwy).
Jerozolima Nocą – Miasto, Które Nigdy Nie Śpi
Wieczorna wizyta w Jerozolimie to zupełnie inne doświadczenie niż dzienne zwiedzanie. Oświetlona Ściana Płaczu, tętniące życiem arabskie bazary i modlący się żydzi podczas szabatu tworzą niepowtarzalną atmosferę. Wąskie uliczki Starego Miasta, oświetlone złotym światłem latarni, wydają się przenosić nas w czasie.
„O Jeruzalem, Jeruzalem! […] Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swoje pisklęta pod skrzydła, a nie chcieliście” (Mt 23,37)
Jerozolima to miasto, które nie pozostawia obojętnym. Każdy kamień, każdy zakątek opowiada historię wiary, nadziei i miłości. To miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a różne religie i kultury współistnieją w niełatwej harmonii.
Dodaj komentarz