Betlejem – Miasto Narodzenia

Bazylika Narodzenia Pańskiego to jedno z najstarszych nieprzerwanie działających kościołów chrześcijańskich na świecie. Zbudowana w IV wieku przez cesarza Konstantyna nad grotą, która według tradycji jest miejscem narodzin Jezusa Chrystusa.

„Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.” (Łk 2, 3-7)

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem - najstarszy nieprzerwanie działający kościół chrześcijański
Bazylika Narodzenia Pańskiego – miejsce kultu od IV wieku

Doświadczenie w Grocie Narodzenia

Grota Narodzenia, usytuowana pod głównym ołtarzem bazyliki, to miejsce o wyjątkowej duchowej mocy. Wejście prowadzi przez wąskie schody, które w okresie pielgrzymkowym tworzą prawdziwy „wąwóz ludzki”. Podczas mojej wizyty prawosławny mnich nieustannie nawoływał pielgrzymów: „Bystro, bystro, come on!”, starając się utrzymać ciągły ruch w tym świętym miejscu.

Miałem jednak niezwykłe szczęście – podczas krótkiej prawosławnej liturgii zostałem przypadkowo zamknięty w świątyni. Dzięki temu mogłem spędzić więcej czasu przy srebrnej gwieździe oznaczającej miejsce narodzin Jezusa i kamiennym żłóbku. To doświadczenie pozostanie na zawsze w mojej pamięci.

Grota Mleczna – miejsce cudów

Zaledwie kilkaset metrów od Bazyliki znajduje się niezwykłe miejsce – Grota Mleczna. Według tradycji, gdy Maryja karmiła Dzieciątko, kropla mleka spadła na skałę, która natychmiast przybrała biały kolor. Wykopaliska potwierdzają, że miejsce to było celem pielgrzymek już w IV wieku.

Dziś przybywają tu pary starające się o potomstwo. Franciszkanie prowadzą księgę świadectw, w której rodzice dziękują za narodziny długo wyczekiwanych dzieci. Warto wspomnieć, że biały proszek ze skały (tzw. „mleko Marii”) jest używany w tradycyjnej medycynie bliskowschodniej.

Wnętrze Bazyliki Narodzenia Pańskiego z mozaikami z czasów krzyżowców
Średniowieczne mozaiki w Bazylice Narodzenia

Ciekawostka: W Betlejem, mieście liczącym około 30 tysięcy mieszkańców, chrześcijanie stanowią obecnie mniejszość (ok. 20% populacji). Mimo to miasto żyje z pielgrzymek – w sklepach można kupić piękne drewniane rzeźby z oliwnego drzewa, biżuterię z macicy perłowej i inne pamiątki religijne.