Tabga – Miejsce Cudu Rozmnożenia Chleba i Ryb

Tabga. W tym miejscu Jezus dokonał cudu rozmnożenia chleba i ryb: „Odpowiedzieli Mu: 'Nie mamy tu nic prócz pięciu chlebów i dwóch ryb’. On rzekł: 'Przynieście Mi je tutaj!’. Kazał tłumom usiąść na trawie, następnie wziąwszy pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo, odmówił błogosławieństwo i połamawszy chleby dał je uczniom, uczniowie zaś tłumom. Jedli wszyscy do sytości, i zebrano z tego, co pozostało, dwanaście pełnych koszy ułomków. Tych zaś, którzy jedli, było około pięciu tysięcy mężczyzn, nie licząc kobiet i dzieci.” (Mt 14, 17-21)

Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabdze - miejsce cudu z Ewangelii
Church of the Multiplication of Bread and Fishes – a Byzantine temple from the 5th century

W miejscu tego niezwykłego cudu wznosi się Kosciół Rozmnożenia Chleba i Ryb, zbudowany w V wieku naszej ery. Świątynia kryje w sobie prawdziwe skarby – doskonale zachowane bizantyjskie mozaiki, wśród których szczególnie wzrusza ta przedstawiająca kosz z pięcioma chlebami i dwiema rybami.

Ciekawostka archeologiczna: Pod głównym ołtarzem znajduje się kamień, który według tradycji jest właśnie tym, na którym Jezus położył i pobłogosławił pięć chlebów i dwie ryby. Wykopaliska potwierdzają, że już w IV wieku istniała tu kaplica upamiętniająca to wydarzenie.

Mozaiki w Tabdze są wyjątkowe nie tylko ze względu na swój wiek, ale także na niezwykłe detale. Widać w nich wyraźne wpływy sztuki egipskiej – być może mozaiki były dziełem artystów z Aleksandrii. Szczególnie zachwycają przedstawienia nilowych roślin i zwierząt, co stanowi rzadkość w sztuki sakralnej Ziemi Świętej.

Church of the Multiplication of Bread and Fishes – a Byzantine temple from the 5th century

Współczesne znaczenie: Dziś Tabga jest ważnym miejscem pielgrzymkowym. W pobliskim ośrodku franciszkańskim organizowane są spotkania ekumeniczne, a w samym kościele regularnie odprawiane są msze w różnych językach. W ogrodach klasztornych można zobaczyć współczesne rzeźby nawiązujące do cudu rozmnożenia.

Odwiedzając to miejsce, warto zatrzymać się na chwilę modlitwy i refleksji nad ewangelicznym przesłaniem o Bożej hojności i trosce o każdego człowieka. To właśnie tutaj, nad brzegami Jeziora Galilejskiego, Jezus pokazał, że dla Boga nie ma sytuacji bez wyjścia.