Jerycho – Najstarsze Miasto Świata i Drzewo Zacheusza

Podczas wieczornej wizyty w Jerycho, jednym z najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych miast świata (dowody archeologiczne wskazują na istnienie osady już 9000 lat p.n.e.), miałem okazję zobaczyć symboliczną sykomorę, na którą według tradycji wspiął się Zacheusz. Choć obecne drzewo nie może być tym samym, które pamięta czasy Jezusa (sykomory żyją około 200-300 lat), jego sędziwy wygląd i otoczenie pozwalają wyobrazić sobie tę ewangeliczną scenę.

„Potem wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A [był tam] pewien człowiek, imieniem Zacheusz, zwierzchnik celników i bardzo bogaty. […] Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć […] Jezus […] rzekł do niego: 'Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu’. […] 'Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama.'” (Łk 19,1-10)

Zacchaeus tree in Jericho

Historyczne znaczenie Jerycha

Jerycho to nie tylko miejsce ewangeliczne, ale także ważny punkt na mapie archeologii biblijnej:

  • Najstarsze znane mury miejskie (ok. 8000 p.n.e.)
  • Miejsce starotestamentowego cudu zdobycia miasta przez Jozuego (Joz 6)
  • W czasach Jezusa ważny ośrodek handlowy i celny

Ciekawostka: Współczesne Jerycho to tętniące życiem palestyńskie miasto, znane z plantacji bananowców i pięknych ogrodów, otoczone pustynnym krajobrazem. Znajduje się 258 m poniżej poziomu morza, co czyni je najniżej położonym miastem na świecie.

Wymowa spotkania Jezusa z Zacheuszem

Historia Zacheusza to jedna z najbardziej poruszających ewangelicznych scen:

  • Jezus wybiera go pomimo społecznego ostracyzmu (celnicy byli uważani za zdrajców)
  • Zacheusz wykazuje inicjatywę i pokorę (wspina się na drzewo mimo wysokiej pozycji)
  • Spotkanie prowadzi do radykalnej przemiany życia (obietnica wynagrodzenia krzywd)

Stojąc przy drzewie Zacheusza, warto zastanowić się, jakie „drzewa” musimy pokonać w naszym życiu, by spotkać Jezusa. To miejsce przypomina, że Chrystus szuka każdego człowieka, niezależnie od jego przeszłości czy statusu społecznego.