Kashan: Perła perskiej architektury i oaza na skraju pustyni

Położone pomiędzy Teheranem a Isfahanem Kashan to prawdziwa skarbnica perskiej kultury. To jedno z najstarszych miast Iranu, którego historia sięga czasów neolitu (wykopaliska potwierdzają istnienie osady sprzed 7000 lat). Dziś Kashan zachwyca doskonale zachowanymi domami kupieckimi z XIX wieku, uważanymi za najpiękniejsze przykłady perskiej architektury mieszkalnej.

Bazaar in Kashan
Bazaar in Kashan

Zabytkowe domy kupieckie – perły perskiej architektury

Kashan słynie z przepięknych rezydencji kupieckich z XIX wieku, które warto poświęcić cały dzień na zwiedzanie. Trzy najsłynniejsze to:

  • Dom Boroujerdi – zbudowany w 1857 roku dla zamożnego kupca dywanów, słynie z imponującej kopuły zdobionej malowidłami i stiukami
  • Dom Tabatabai (150 000 IRR) – uważany za arcydzieło perskiej architektury, z genialnym systemem wentylacji i oświetlenia
  • Dom Abbasian – największy kompleks, składający się z kilku połączonych budynków

Warto wiedzieć, że te domy to nie tylko architektura, ale świadectwo dawnego stylu życia. Bogaci kupcy budowali je z czterech części: biruni (część oficjalna), andaruni (część prywatna), pomieszczenia dla służby i pięknych ogrodów z basenami. Ciekawostka: charakterystyczne wiatrołapy (badgiry) na dachach to starożytny system klimatyzacji!

Khaneh Tabatabiyeh in Kashan
Khaneh Tabatabiyeh in Kashan

Bazar i tradycyjna herbaciarnia

Wieczór w Kashan warto spędzić na tradycyjnym bazarze, który jest jednym z najlepiej zachowanych w Iranie. Jego sklepienie zdobią przepiękne mozaiki, a w wąskich przejściach można znaleźć:

  • Warsztaty produkcji wody różanej (Kashan słynie z upraw róż)
  • Sklepy z miedzianymi naczyniami
  • Stragany z tradycyjnymi słodyczami
  • Małe meczety i szkoły koraniczne

Po zwiedzaniu koniecznie odwiedźcie Hammam-e-Khan – dawną łaźnię przerobioną na herbaciarnię. Leżąc na miękkich poduszkach, spróbujcie lokalnego przysmaku – dizi (gulasz w glinianym garnku) i zapalcie sziszę z aromatycznym tytoniem.

Okolice Kashan: W krainie oaz i starożytnych wiosek

Drugi dzień warto poświęcić na wycieczkę po okolicach. W Iranie taksówki są niezwykle tanie (benzyna kosztuje ok. 0,40 zł/litr), więc za 20-30 euro można wynająć samochód z anglojęzycznym kierowcą-przewodnikiem na cały dzień.

Abyaneh - Kashan
Abyaneh – Kashan

Najciekawsze miejsca w okolicy:

  • Ogród Fin (Bagh-e Fin) (200 000 IRR) – wpisany na listę UNESCO przykład perskiego ogrodu z systemem wodnym z czasów Sasanidów. To właśnie tu w 1852 roku zamordowano reformatorskiego premiera Amira Kabira.
  • Abyaneh (50 000 IRR) – „czerwona wioska” z domami z gliny i czerwonej cegły, gdzie kobiety wciąż noszą tradycyjne kwieciste chusty. Wioska ma 2000 lat i zachowała unikalny dialekt.
  • Świątynia ognia Chak Chak – najważniejsze sanktuarium zoroastriańskie w Iranie, gdzie według legendy krople wody (chak chak) spadają ze skały, by upamiętnić ucieczkę perskiej księżniczki przed Arabami.
  • Zamek Niasar – malownicze ruiny na szczycie wzgórza, skąd rozciąga się piękny widok na okolicę.

Podczas wycieczki warto zatrzymać się na obiad w lokalnej restauracji i spróbować specjalności regionu – kashki bademjan (bakłażany z jogurtem i miętem) lub gondi (klopsiki z ciecierzycy).

Chak Chak
Chak Chak

Praktyczne wskazówki:

  • Najlepszy czas na zwiedzanie: marzec-maj i wrzesień-listopad (latem temperatury przekraczają 40°C)
  • W domach kupieckich szukajcie tabliczek z QR kodami – często kryją ciekawe informacje
  • Na bazarze warto kupić wodę różaną – specjalność Kashan
  • Nocleg: tradycyjne guesthouse w starym domu kupieckim to niezapomniane przeżycie

Kashan to miejsce, gdzie czas się zatrzymał. Spacerując po starych domach i wąskich uliczkach bazaru, można poczuć prawdziwego ducha dawnej Persji.