PAMUKKALE I HIERAPOLIS – CUD NATURY I STAROŻYTNE MIASTO

Po dniu odpoczynku wyruszyliśmy na jedną z najbardziej magicznych wycieczek – do Pamukkale i starożytnego Hierapolis. To miejsce, gdzie natura i historia tworzą niezwykłą symbiozę, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1988 roku.

Pamukkale - białe tarasy wapienne
Pamukkale – „Bawełniany Zamek”, naturalne formacje wapienne powstałe na skutek działalności gorących źródeł

Naturalne Cudo: Wapienne Tarasy

Pamukkale, co po turecku oznacza „Bawełniany Zamek”, to spektakularne formacje wapienne powstałe na skutek działalności gorących źródeł bogatych w węglan wapnia. Przez tysiące lat wypływająca woda tworzyła nacieki i tarasy, które dziś wyglądają jak zamrożone wodospady.

Ciekawostka geologiczna: Proces tworzenia się tarasów trwa nieprzerwanie – każdego dnia na powierzchni osadza się około 2,2 grama węglanu wapnia z każdego litra wody!

Niestety, w latach 60. i 70. XX wieku niekontrolowana turystyka i budowa hoteli na tarasach niemal zniszczyły to unikalne miejsce. Dopiero wpis na listę UNESCO i program ochrony przywróciły Pamukkale dawny blask. Dziś można podziwiać:

  • Doskonałe zachowane fragmenty z aktywnymi źródliskami
  • Obszary poddane renowacji, gdzie przyroda powoli odzyskuje swoją świetność
  • Miejsca będące przestrogą – zniszczone przez nieodpowiedzialną działalność człowieka

Obecnie turyści mogą chodzić boso po wyznaczonych trasach, brodząc w płytkich basenach z ciepłą wodą (ok. 35°C). Popularną atrakcją są też kąpiele błotne – pokrycie ciała wapiennym osadem ma podobno właściwości lecznicze, szczególnie dla skóry i układu kostnego.

Hierapolis: Starożytne Uzdrowisko

Tuż obok naturalnych cudów Pamukkale rozciągają się imponujące ruiny Hierapolis – starożytnego miasta uzdrowiskowego założonego w II wieku p.n.e. przez króla Pergamonu Eumenesa II.

Historyczna perełka: W czasach rzymskich Hierapolis było jednym z najważniejszych kurortów w Azji Mniejszej, odwiedzanym przez arystokrację z całego imperium.

Najbardziej imponującym zabytkiem jest świetnie zachowany teatr rzymski z II wieku n.e., który mógł pomieścić około 15 tysięcy widzów. Warto zwrócić uwagę na:

  • Płaskorzeźby zdobiące scenę (skene)
  • Perfekcyjną akustykę – szept ze sceny słychać nawet na najwyższych rzędach
  • Widok na całą dolinę z górnych rzędów

Inne warte uwagi miejsca w Hierapolis to:

  • Nekropolia z grobowcami z różnych okresów
  • Ruiny świątyni Apolla
  • Antyczny basen termalny (można w nim pływać!)
  • Brama Domitiana – główne wejście do starożytnego miasta

Nocleg w Cieniu Historii

Zakwaterowano nas w komfortowym hotelu z basenem zasilanym gorącymi źródłami. Wieczorna kąpiel w wodzie o temperaturze około 40°C, bogatej w minerały (głównie żelazo i wapń), była idealnym zakończeniem intensywnego dnia zwiedzania.

Porada: Jeśli macie możliwość, wybierzcie hotel z bezpośrednim dostępem do basenów termalnych – to niepowtarzalne doświadczenie!

Pamukkale i Hierapolis to miejsce, gdzie natura i historia splatają się w niezwykłą całość. To obowiązkowy punkt każdej podróży po Turcji, który zapada w pamięć na długo.