Pandemia Covid-19 zmieniła moje przyzwyczajenia. Co roku wyjeżdżałem na egzotyczną podróż poza kontynent europejski. W 2021 r. ze względu na mniejsze lub większe ograniczenia w przestrzeni życia społecznego na świecie zdecydowaliśmy się wybrać do Rumunii. Samolot, który był standardowym środkiem komunikacji zamieniliśmy na auto i we wrześniu pojechaliśmy toyotą yaris przez Słowację i Węgry do Rumunii. Baliśmy się trochę jak miejski samochód poradzi sobie na bezdrożach Rumunii. Na miejscu okazało się, że drogi w Rumunii są w świetnym stanie zarówno autostrady, jak i drogi lokalne. Wszelkie informacje na temat stanu dróg w Rumunii, publikowane przed 2020 r. są nieaktualne. Bez obaw można jechać samochodem do Rumunii, jeszcze raz napiszę, stan dróg jest świetny.
Drogowe opłaty.
Na Słowacji i Węgrzech płatne są autostrady i drogi szybkiego ruchu. Jeżeli nie korzystacie z nich nie trzeba kupować winiet.
Aktualne opłaty za winiety i które drogi są płatne możecie znaleźć na stronach:
- Węgry: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/
- Słowacja: https://www.ndsas.sk/en
W przeciwieństwie do Węgier i Słowacji na Rumunii wszystkie drogi są płatne. Po przekroczeniu granicy rumuńskiej trzeba na najbliższej stacji benzynowej kupić winietę. Aktualne ceny winiet są dostępne na stronie https://www.roviniete.ro/en/. W 2021 r. wydałem 7 euro za 30 dniową winietę. Jeżdżąc po drogach Rumunii miałem wrażenie dobrze wydanych pieniędzy.
Rumuńscy kierowcy jeżdżą bardzo podobnie jak Polscy. W ciągu 3 tygodni przeciachaliśmy drogami Rumunii ponad 2000 km i subiektywnie oceniam, że jest tam mniej szaleńców niż na polskich drogach.
Ceny paliwa w Rumunii są trochę wyższe niż w Polsce.
Pożyteczne wskazówki
Jadąc do Rumunii z południa Polski bez większych problemów dotrzecie w jeden dzień. W przypadku podróży z Polski północnej lub centralnej proponowałbym nocleg na Słowacji lub Węgrzech. Najkrótsza droga z Polski do Rumunii prowadzi przez Ukrainę, ale dużo czasu trzeba będzie czekać na granicach. W przypadku podróży przez Słowację i Węgry, jedynie na granicy węgiersko-rumuńskiej będzie kontrola graniczna. Na granicy czekaliśmy ok. 30-60 min. W 2021 r. Rumunia i Bułgaria nie są jeszcze w strefie Schengen.
Podróżując po Rumunii wydacie mniej więcej tyle samo kasy co podróżując po Polsce. Przykładowo noclegi kosztują od 100 do 150 lei ( 1zł to 1.05 lei w 2021 r.) za pokój 2-osobowy z łazienką. Cena zależy od lokalizacji i śniadania. Najtańsza jest agroturystyka, najwięcej zapłacimy za pokoje w hotelach. We wszystkich miejscach gdzie nocowaliśmy było bardzo czysto, ciepła woda i generalnie przytulnie.
Dodaj komentarz