W XII wieku na zaproszenie króla węgierskiego do Transylwanii, zwanej również Siedmiogrodem, przybyli osadnicy z Niemiec. Niemiecka mniejszość narodowa została nazwana siedmiogrodzkimi Sasami. Nie oznacza to, że wszyscy przybyli z landu Saksonia w Niemczech. Nazwa wywodzi się ze średniowiecznego węgierskiego, w którym Niemców nazywano Sasami. Tereny dzisiejszej Rumunii doświadczały przez wieki konfliktów zbrojnych, którym nieodłącznie towarzyszyły rzezie i rabunki. Od XIII wieku do XVI wieku siedmiogrodzcy Sasi obok wsi, w których mieszkali, budowali małe warownie. Na ogół były to otoczone murami kościoły i budynki towarzyszące, w których mogli schronić się mieszkańcy czyli chłopi. Na murach budowano wieże strzelnicze i obserwacyjne oraz otwory które pozwalały bezpiecznie ostrzeliwać napastników czyli bronić warowni. Kościoły warowne są unikatem na skalę światową, gdyż zapewniały bezpieczeństwo mieszkańcom wsi. W innych częściach świata zamki i inne warowne budowle służyły jedynie bezpieczeństwu władcy, elit i rycerstwa. Na terenie Transylwanii znajduje się bardzo dużo wsi z budowlami obronnymi. Takie budowle były powszechne na terenie Transylwanii. Do najpopularniejszych należą, wpisane na listę dziedzictwa UNESCO:Prejmer, Viscri, Saschiz, Biertan, Dârjiu,Câlnic, Valea Viilor.
Harman
Jednak mnie najbardziej podobał się warowny kościół w Harman. Przypomina duży zamek, na terenie, którego oprócz kościoła pod wezwanie Św. Michała wybudowano po wewnętrznej stronie murów, obszerne apartamenty, w których mogli się schronić miejscowi chłopi. A dla chłopskich dzieci jedno z pomieszczeń zostało przekształcone w salę szkolną.
Prejmer
Kościół, a w zasadzie warowna wieś w Prejmer jest moim zdaniem mniej atrakcyjną niż w Herman, ale ma również swoją specyfikę. Po stronie wewnętrznej murów pobudowano małe mieszkania, tak zagęszczone, że do złudzenia przypominają nowe blokowiska w dużych polskich miastach.
Biertan
W Biertan nie tylko warowny kościół, ale cała wieś została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Zwiedzając kościół warowny w Biertan warto zwrócić uwagę na starą chrzcielnice, kunsztownie wykonaną ambonę i koniecznie zatrzymajcie się na dłużej przy drewnianych drzwiach prowadzących z kościoła do zakrystii. Zamek w drzwiach to prawdziwa perełka mechaniki precyzyjnej. Po zwiedzeniu atrakcji za murami (wstęp 15 lei), pospacerujcie po zabytkowej wiosce, oglądając lepiej lub gorzej utrzymane stare domy i budynki gospodarcze.
Dodaj komentarz