Pekin – Miasto Cesarskiej Historii i Nowoczesności

Zakazane Miasto to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Pekinu i symbol potęgi cesarskich Chin. Zbudowane w latach 1406–1420 na rozkaz cesarza Yongle z dynastii Ming, było siedzibą cesarzy przez niemal 500 lat. Kompleks liczy aż 980 budynków i ponad 8 700 pomieszczeń, a do jego budowy zaangażowano ponad milion robotników oraz 100 tysięcy rzemieślników i artystów. Co ciekawe, w całym kompleksie nie użyto ani jednego gwoździa – konstrukcje łączono tradycyjnymi metodami stolarskimi. Nazwa „Zakazane Miasto” pochodzi od faktu, że dostęp do niego mieli tylko cesarz i wybrani urzędnicy, a nieuprawnieni śmiałkowie ryzykowali życiem, próbując się tam przedostać. W 2013 roku wstęp kosztował 60 RMB, a za 40 RMB można było wypożyczyć audiobook w języku polskim – rzadkość wśród dostępnych ponad 30 języków! To wyjątkowa okazja, by poznać historię tego miejsca w ojczystym języku.

Beijing Forbidden City
Beijing – Forbiden City

Świątynia Nieba (wstęp 35 RMB) to miejsce o ogromnym znaczeniu religijnym i historycznym. Wybudowana na początku XVI wieku, rozbudowana w XVII, była miejscem corocznych ceremonii cesarskich podczas zimowego przesilenia. Cesarz udawał się tu z Zakazanego Miasta, aby modlić się o urodzaj i składać ofiary na Okrągłym Ołtarzu. Wierzono, że pomyślne rytuały zapewnią pomyślność całemu państwu. Dziś Świątynia Nieba to nie tylko zabytek, ale także symbol duchowości i tradycji Chin, które można poczuć podczas zwiedzania.

Pałac Letni, zwany także Yiheyuan, to rozległy kompleks parkowo-pałacowy o powierzchni 290 hektarów, z około 3000 obiektów – pałaców, świątyń, pawilonów i altanek. Zbudowany w XVIII wieku jako letnia rezydencja cesarzy z dynastii Qing, zachwyca chińską sztuką architektoniczną i pięknem natury. Centralnym punktem jest Wzgórze Długowieczności oraz sztuczne jezioro Kunming, które zajmuje aż 2/3 powierzchni parku. W Pałacu Letnim odbywają się koncerty muzyczne i pokazy tradycyjnego tańca, a dla spragnionych aktywności dostępne są rowery wodne na jeziorze (za dodatkową opłatą). Wstęp kosztuje 60 RMB za bilet łączony obejmujący większość atrakcji (bez roweru wodnego).

Beijing

W Pekinie warto odwiedzić również Plac Niebiańskiego Spokoju (Tian’anmen), największy plac miejski na świecie, o wymiarach 800 na 300 metrów. Plac ten jest miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych, m.in. 1 października 1949 roku Mao Zedong proklamował tu Chińską Republikę Ludową. Znajduje się tu Mauzoleum Mao Zedonga, do którego wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują ścisłe zasady bezpieczeństwa – zakaz wnoszenia aparatów, telefonów i plecaków oraz szczegółowa kontrola osobista. Plac otaczają ważne budynki, takie jak Wielka Hala Ludowa i Chińskie Muzeum Narodowe. Historycznie plac pełnił funkcje ceremonii religijnych i ogłaszania dekretów cesarskich.

Na zakończenie dnia warto udać się do Centrum Olimpijskiego, gdzie znajduje się słynne „Ptasie Gniazdo” – Stadion Narodowy, mogący pomieścić 80 tysięcy widzów. Obiekt ten był areną Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008 oraz Zimowych Igrzysk 2022. Choć wstęp na stadion i kompleks basenów jest kosztowny, z zewnątrz można podziwiać imponujący znicz olimpijski i mur z nazwiskami medalistów, a po zmierzchu cały kompleks jest efektownie oświetlony, tworząc niezapomniany widok.

Beijing Tiananmen
Beijing – Tiananmen Square

Pekin to miasto, w którym historia cesarska splata się z nowoczesnością, a bogata kultura i tradycje Chin są obecne na każdym kroku. Od majestatycznych pałaców, przez sakralne świątynie, po nowoczesne areny sportowe – stolica Chin oferuje niezwykłe doświadczenia dla każdego podróżnika.