Hoi An – perła dawnej architektury i kultury handlowej

Hoi An, wpisane na listę UNESCO w 1999 roku, to jedno z najlepiej zachowanych miast handlowych w Azji Południowo-Wschodniej. W XVI-XVIII wieku było ważnym portem, w którym spotykali się kupcy z Chin, Japonii i Europy.

Nieoczekiwana gościnność

Podczas podróży do Hoi An spotkałem niezwykłą gościnność. Współpasażerka z autobusu zaproponowała nocleg za jedyne 7 USD w swoim rodzinnym domu. Okazało się to wspaniałym doświadczeniem kulturowym. Gospodarze przygotowali prawdziwą ucztę – na stole znalazły się ryby, kurczaki, owoce morza, sałatki, a nawet lokalne piwa i wina. Dwie godziny wspólnej biesiady minęły jak kilka minut podczas rozmów o różnicach kulturowych między Azją a Europą.

Japoński most w Hoi An
Hoi An

Japoński Most – symbol miasta

Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Hoi An jest XVI-wieczny kryty most, zbudowany przez japońskich kupców. Ta wyjątkowa drewniana konstrukcja łączyła niegdyś dzielnicę japońską z chińską. Co ciekawe, w środku znajduje się mała świątynia poświęcona bóstwu pogody, które miało chronić miasto przed trzęsieniami ziemi.

Chińskie dziedzictwo

Hoi An to prawdziwy skarbiec chińskiej architektury. W mieście znajduje się pięć tzw. „domów zgromadzeń”, które służyły chińskim społecznościom z różnych regionów Chin jako miejsca spotkań i kultu. Najpiękniejsze to Phuc Kien (Fujian) i Cantonese. Warto też odwiedzić rezydencje bogatych kupców, jak np. Dom Tan Ky z misternie rzeźbionymi drewnianymi elementami.

Hoi An

Lampionowe szaleństwo

Każdego wieczoru Hoi An zmienia się w magiczne miasto lampionów. Tradycja zapalania kolorowych lampionów sięga czasów, gdy kupcy oświetlali nimi swoje domy i sklepy. Dziś turyści mogą puszczać małe lampiony na rzece Thu Bon, co podobno przynosi szczęście. W każdy wieczór pełni księżyca miasto organizuje Festiwal Lampionów, kiedy to wyłącza się całe oświetlenie elektryczne w starej części miasta.