Trabzon: Perła Morza Czarnego, gdzie bizantyjskie dziedzictwo spotyka turecką współczesność
Położone na stromych zboczach nad Morzem Czarnym Trabzon to jedno z najbardziej fascynujących miast Turcji. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to w VIII wieku p.n.e. greccy koloniści założyli tu miasto Trapezus. Dziś to tętniące życiem centrum regionu, łączące w sobie bogate dziedzictwo kulturowe z nowoczesną infrastrukturą turystyczną.

Klasztor Sumela – Cud zawieszony w skałach
Największą atrakcją regionu jest bez wątpienia klasztor Sumela (Monaster Virgiń Maryi), zawieszony na wysokości 1200 metrów na pionowej ścianie klifu w dolinie Altındere. Ten prawosławny klasztor założony w IV wieku n.e. przez dwóch ateńskich mnichów stał się ważnym ośrodkiem religijnym Cesarstwa Trapezuntu.
Ciekawostka: Według legendy ikonę Matki Bożej namalował sam św. Łukasz Ewangelista. Podczas tureckiego podboju w XV wieku sułtan Mehmed II pozwolił mnichom pozostać w klasztorze, wydając specjalny fermana (dekret) o ochronie.
Niestety, fotografie wewnątrz klasztoru są zabronione, ale widok z tarasów klasztornych na zieloną dolinę zapiera dech w piersiach. Najlepszą opcją na zwiedzanie jest wykupienie zorganizowanej wycieczki, ponieważ dojazd publicznym transportem jest praktycznie niemożliwy.
Karaca Mağarası – Podziemne królestwo natury
Drugim obowiązkowym punktem programu jest jaskinia Karaca, uważana za najpiękniejszą w Turcji. Ta wapienna grota o długości 150 metrów zachwyca kolorowymi naciekami, które pod odpowiednim oświetleniem tworzą magiczny spektakl. Formacje skalne przypominające zamrożone wodospady, draperie i perły jaskiniowe to efekt pracy natury trwającej miliony lat.

Hagia Sophia w Trabzonie – Burzliwe dzieje świątyni
W samym mieście warto odwiedzić Hagia Sophia (Aya Sofya), zbudowaną w XIII wieku jako kościół w czasach Cesarstwa Trapezuntu. Jej architektura łączy w sobie elementy gruzińskie, seldżuckie i bizantyjskie. Freski wewnątrz przedstawiają sceny biblijne i są jednymi z najlepiej zachowanych przykładów sztuki paleologowskiej.
Historyczna ciekawostka: W 1461 roku, po podboju Trapezuntu przez Mehmeda II Zdobywcę, kościół zamieniono na meczet. W 1964 roku stał się muzeum, by w 2013 roku ponownie zostać meczetem. Niestety, zgodnie z zasadami islamu, freski zostały częściowo zasłonięte, a podłogowe mozaiki przykryte dywanami.

Spacer brzegiem Morza Czarnego
Na zakończenie dnia warto przespacerować się bulwarem nadmorskim, gdzie można:
- Spróbować lokalnych specjałów jak hamsi (sardele z Morza Czarnego)
- Odwiedzić tradycyjną çay bahçesi (herbaciarnię) z widokiem na morze
- Zobaczyć zabytkowy port, z którego w średniowieczu wypływały statki handlowe do Genui i Wenecji
Trabzon to miasto, które zachwyca nie tylko zabytkami, ale też niepowtarzalną atmosferą, gdzie czuć mieszankę wpływów tureckich, greckich i kaukaskich. To obowiązkowy przystanek dla każdego podróżnika odkrywającego wschodnią Turcję.
Dodaj komentarz