ASPENDOS – ANTYCZNY TEATR, KTÓRY PRZETRWAŁ WIEKI
Nasza jednodniowa wycieczka do Aspendos okazała się podróżą w czasie do jednego z najlepiej zachowanych teatrów starożytnego świata. Ten imponujący zabytek z czasów rzymskich, wybudowany w II wieku n.e. za panowania Marka Aureliusza, do dziś zachwyca swoją monumentalnością i doskonałą akustyką.
Perła Architektury Rzymskiej
Teatr w Aspendos mógł pomieścić około 15-20 tysięcy widzów, co świadczy o znaczeniu tego miasta w czasach antycznych. Co niezwykłe, konstrukcja zachowała się w niemal nienaruszonym stanie dzięki:
- Solidnej konstrukcji z lokalnego kamienia
- Dobremu położeniu geograficznemu
- Późniejszemu wykorzystaniu jako karawanseraj w czasach seldżuckich
Ciekawostka akustyczna: Dźwięk monety upuszczonej na scenę jest wyraźnie słyszalny nawet na najwyższych rzędach widowni! Ta fenomenalna akustyka sprawia, że do dziś odbywają się tu koncerty, głównie muzyki klasycznej.

Side i Wodospad Kursunlu
Po zwiedzaniu teatru udaliśmy się do pobliskiego Side – starożytnego miasta portowego, gdzie zachowały się:
- Ruiny świątyni Apolla
- Fragmenty agory
- Pozostałości teatru
- Starożytne łaźnie (obecnie muzeum)
Ostatnim punktem programu był malowniczy wodospad Kursunlu, ukryty w sosnowym lesie. To idealne miejsce na ochłodę w upalny dzień.
Turystyczna Rzeczywistość: Wizyty w Sklepach
Niestety, jak to często bywa w zorganizowanych wycieczkach, połowę czasu spędziliśmy w „fabrykach” dywanów, skór i złota. Choć pokazy tradycyjnego rzemiosła mogą być interesujące (np. tkanie dywanów czy garbowanie skór), to późniejsza presja zakupowa potrafi zmęczyć.
Porady dla turystów:
- Bądźcie asertywni – nie czujcie się zobowiązani do zakupów
- Traktujcie to jako okazję do poznania lokalnych rzemiosł
- Jeśli chcecie coś kupić, pamiętajcie o targowaniu się
- Poszukajcie prawdziwych wyjść – często są dobrze ukryte!
Mimo komercyjnych elementów, Aspendos i okolice to miejsce, które warto odwiedzić dla samego teatru – jednego z najwspanialszych zabytków starożytności w basenie Morza Śródziemnego.
Dodaj komentarz