Kopalnia soli w Turda jest jedną z popularniejszych atrakcji w Rumunii. Powstała w XII wieku. Do zwiedzenia udostępnione są dwie komory. Większą komora jest położona ponad 100 m pod ziemią. Została bardzo ładnie oświetlona i niestety bardzo skomercjalizowana. Za dodatkową opłatą można skorzystać z atrakcji takich jak diabelski młyn, mini golf, ping pong i sklep z pamiątkami. Dostępny jest również plac zabaw dla dzieci. Poniżej jest położona mniejsza komora, wypełniona wodą. Można wynająć małe łódki i popływać nimi wokoło. Poza komorami atrakcja jest również tunel i zejście schodami do komór lub zjazd oszkloną windą. W 2021 r. wstęp kosztował 60 lei a kopalnia była otwarta dla zwiedzających od 9 do 17 ( ostatnie wejście 16). Warto przyjechać pod koniec dnia, kiedy jest mniej zwiedzających. Przy wejściu do kopalni jest płatny parking. Lepiej skorzystać z położonego 200 metrów od kopalni bezpłatnego parkingu, tuż przy drodze dojazdowej. Do kopalni są 2 wejście. Trzeba zapamiętać, którym wejściem weszło się do kopalni. Gdy wyjdziecie drugim wejściem czeka was ponad 2 km spacer do właściwego.
Kopalnie w Turda warto zwiedzić, ale jest dużo mniej atrakcyjna niż kopalnia soli w Wieliczce. Gdy będzie w pobliżu np w Cluj Napoca, zajrzycie do kopalni.
Kanion Gorge Turda
Zwiedzając kopalnie soli w Turda czy Cluj Napoca warto zarezerwować pól dnia na trekking do malowniczego kanionu Turda, w okolicy miasta pod tą samą nazwą. W sezonie wstęp do kanionu jest płatny i są dostępne 3 trasy:
- najłatwiejsza. Idziemy dnem kanionu po płaskim szlaku. Szlak jest łatwy i zajmuje od 2 do 3 godziny, w zależności ile czasu poświecimy na delektowanie się wspaniałymi widokami.
- druga opcja jest już bardziej wymagająca. Decydując się na tą opcje należy założyć buty sportowe lub trekkingowe. W sandałkach będzie ciężko i łatwo o kontuzje. Przechodzimy dnem kanionu, jak w opcji 1, i po przejściu kanionu skręcamy w prawo i idziemy na szczyt z którego roztacza się widok na kanion położony na dole. Wracamy 'górą’ wzdłuż kanionu. Zapierające dech w piersiach widoki rekompensują duży wysiłek potrzebny do pokonania bardzo stromego wejścia i zejścia. Cała trasa, jeśli pokonujemy ją bez zbędnego pośpiechu, zajmuje ok 4 godzin.
- trzecia opcja jest bardzo podobna do drugiej, z taką różnicą, że po przejściu kanionu skręcamy w lewo i wchodzimy na górę po drugiej stronie kanionu.
Wartym rozważenia pomysłem, który wypełni cały dzień jest połączenie wizyty w kopalni z trekkingiem.
Dodaj komentarz