Sibiu – Muzeum Tradycyjnej Cywilizacji Ludowej ASTRA
Zwiedzanie Sibiu zaczęliśmy od obrzeży miasta. Udaliśmy się do najsłynniejszego w Rumunii skansenu, którego pełna nazwa brzmi Muzeum Tradycyjnej Cywilizacji Ludowej ASTRA (Muzeul Civilizatei Populare Traditionale Astra). W skansenie zgromadzono stare domy, budynki gospodarcze, maszyny rolne i przedmioty codziennego użytku z różnych zakątków Rumunii. Skansen jest położony wokół jeziora kilka kilometrów od miasta. Zajmuje powierzchnie ok 3 ha i potrzeba kilku godzin na uroczy i pouczający spacer. Wstęp kosztował 25 lei i moim zdaniem warto zajrzeć do skansenu, żeby nabrać wyobrażenia jak wyglądała dawna rumuńska wieś.
Sibiu(Sybin)
W Sibiu najciekawszym miejscem z punktu widzenia turysty jest oczywiście stare miasto. Większość atrakcji skupionych jest wokół dwóch placów, większego Piata Mare i mniejszego Piata Mica. Warto zwrócić uwagę na dachy kamienic wokół wymienionych placów. Małe okienka na dachach przypominają oczy, które obserwują spacerujących mieszkańców i turystów. Z pewnością warto na dłużej zatrzymać się przy kościele ewangelickim, który niestety w 2021 r. był w remoncie. W Sibiu jest również most kłamców, po którym przejdą jedynie osoby prawdomówne a pod kłamcami się zawali. Dla wielbicieli malarstwa obowiązkowym punktem jest muzeum w pałącu Brukenthal. Kolekcja obrazów jest jedna z najciekawszych w całej Rumunii. Najbardziej polecam kilku godziny spacer po starym mieście. A w letnie weekendu na Piata Mare odbywają się koncerty i mają miejsce kulturalne imprezy.
Alba Iulia
pamięta czasy starożytne. W okresie świetności Imperium rzymskiego stacjonował tu VIII legion a miasto było ważnym centrum handlowym i politycznym rzymskiej prowincji Dacja. W starej części miasta duże wrażenie robi katolicka katedra Św. Michała z XIII w., która jest bardzo ważnym zabytkiem Rumunii. W latach 20 XX wieku prawosławni mieszkańcy miasta (Rumunii) żeby pokazać wyższość nad węgierskimi sąsiadami wybudowali w pobliżu katedry większy Sobór koronacyjny, w którym odbyła się symboliczna koronacja rumuńskiego króla Ferdynanda 1. Koniecznie trzeba pospacerować wzdłuż murów podziwiając pięknie zdobione bramy fortecy Alba Carolina.
Na terenie miasta zachowały się skromne ruiny, tak do kolan, po budynkach powstałych w czasach starożytnego Rzymu.
Sighișoara
jest niedużym miastem o niesamowitej starówce. W czasie mojego życia widziałem mnóstwo starych miast, ale chyba żadne nie zrobiło na mnie takiego wrażenia jak starówka w Sighișoara. Trudno wyróżnić jedną atrakcję,bardziej chodzi o klimat jaki towarzyszy w czasie kluczenia wąskimi uliczkami wzdłuż kolorowych budynków. Starówka nie jest duża, na jej dokładne zwiedzenie wystarczy 2 godziny ale nawet po całym dniu trudno wyjść za mury, które ją otaczają. Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest wieża zegarowa. Co godzinę brzmią dzwony a figurki umieszczone na wieży nieznacznie się poruszają. Polecam nocleg na terenie magicznej starówki i spacer po zmierzchu. Pozwoli na Poza sezonem bez trudu zaparkujecie auto w obrębie murów starego miasta.
Cluj Napoca
jest drugim pod względem liczby mieszkańców miastem w Rumunii ( ok 320 tys mieszkańców). Atrakcje miasta położone są w zasadzie na obszarze, który bez problemu można pokonać na piechotę. Na głównym placu miasta stoi duża i piękna katedra pod wezwaniem Św. Michała. W 2021 r. niestety przechodziła gruntownych remont i była dostępna jedynie z zewnątrz, ale i widok z zewnątrz psuły rusztowania. Mimo to kościół robił bardzo duże wrażenie. Pozostałe zabytki sakralne pokazują zróżnicowanie etniczne miasta, które zamieszkują Rumunii (prawosławni), Węgrzy (katolicy), Niemcy (protestanci). W ramach odpoczynku warto przysiąść na kawę lub posiłek w jednej z wielu kafejek. Warty polecenia jest również ogród botaniczny (położony trochę dalej od centrum miasta). Parking w mieście jest niestety płatny.
Dodaj komentarz