Diyarbakir – starożytna stolica Kurdów i skarb Turcji

Diyarbakir, liczące blisko milion mieszkańców, to największe miasto południowo-wschodniej Turcji i nieformalna stolica Kurdystanu. To miejsce, gdzie historia licząca 5000 lat miesza się z współczesnością, tworząc niepowtarzalny klimat.

Ciekawostka: W starożytności miasto znane było jako Amida – ważny ośrodek Mezopotamii. Jego strategiczne położenie nad Tygrysem sprawiało, że było łakomym kąskiem dla kolejnych imperiów.

Czar murów Diyarbakiru

Najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta są imponujące mury obronne, których historia sięga czasów rzymskich. Cesarz Konstancjusz II w IV wieku n.e. rozkazał wznieść potężne fortyfikacje, które do dziś zachwycają swoją skalą.

Fascynujący fakt: Mury Diyarbakiru ciągną się przez 6 km i są drugimi co do wielkości (po Wielkim Murze Chińskim) zachowanymi fortyfikacjami na świecie! Ich czarne bazaltowe bloki nadają im charakterystyczny wygląd, od którego miasto bywa nazywane „Czarną Perłą”.

Czarne mury Diyarbakiru widziane z bliska
Charakterystyczne czarne bazaltowe mury Diyarbakiru

Niestety, nie wszystkie fragmenty murów są w idealnym stanie. Część porośnięta jest roślinnością, a niektóre odcinki wymagają pilnej renowacji. Warto zachować ostrożność podczas eksploracji – szczególnie w mniej uczęszczanych miejscach można spotkać miejscową młodzież, która czasem zaczepia turystów.

Widok, który zapiera dech

Wspinając się na mury (w bezpiecznych miejscach!), można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę miasta i wijącego się w dole Tygrysu. To idealne miejsce na fotografie o zachodzie słońca, gdy ostatnie promienie oświetlają starożytne kamienie.

Pro tip: Po intensywnym zwiedzaniu warto odpocząć w jednej z licznych herbaciarni, kosztując tradycyjnej tureckiej herbaty lub wyjątkowej kawy po kurdyjsku, przygotowywanej z dodatkiem kardamonu.

Uliczki starego miasta w Diyarbakirze
Tradycyjna zabudowa starego miasta

Perły architektury Diyarbakiru

Stare miasto kryje prawdziwe skarby architektury:

  • Ulu Cami – jeden z najstarszych meczetów w Turcji, zbudowany w VII wieku na miejscu kościoła św. Tomasza. Jego dziedziniec zdobią rzadkie przykłady wczesnej sztuki islamskiej.
  • Keldani Kilisesi – XVII-wieczny kościół chaldejski świadczący o wielokulturowej przeszłości miasta.
  • Meryem Ana Kilisesi – czynny syryjski kościół ortodoksyjny, gdzie nieliczne już chrześcijańskie rodziny kontynuują tradycje sięgające pierwszych wieków naszej ery.
  • Hasanpasa Hani – XVI-wieczny karawanseraj, który do dziś służy podróżnym, tak jak za czasów Jedwabnego Szlaku.

Warto też zajrzeć do Muzeum Archeologicznego, gdzie zgromadzono artefakty z wykopalisk w całym regionie, w tym tabliczki z pismem klinowym.

Diyarbakir

Magia starego miasta

Prawdziwy urok Diyarbakiru odkrywa się podczas bezcelowego błądzenia wąskimi uliczkami starego miasta. Wszechobecny zapach świeżo parzonej kawy, kolorowe stragany z przyprawami i gobelinami, gwar rozmów w kilku językach – to wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę tego miejsca.

Kulinarna ciekawostka: Diyarbakir słynie z wyjątkowej kuchni. Koniecznie spróbujcie miejscowego przysmaku – kaburga (nadziewanej jagnięcej główki) lub słynnego ciasta kadayıf.

Diyarbakir to obowiązkowy punkt na mapie każdego podróżnika eksplorującego południowo-wschodnią Turcję. To miasto, gdzie historia wciąż żyje, a każdy kamień opowiada swoją własną opowieść.