KAIR I GIZA – PODRÓŻ DO SERCA STAROŻYTNEGO EGIPTU

Wycieczka do Kairu i Gizy to prawdziwy test wytrzymałości, ale też niezapomniana lekcja historii. Wyruszając z Hurghady o 3:30 rano, po ponad 7-godzinnej podróży przez egipską pustynię dotarliśmy do tętniącego życiem Kairu – największego miasta Afryki, zamieszkanego przez ponad 20 milionów ludzi.

Muzeum Egipskie – skarbnica starożytności

Nasz pierwszy przystanek to legendarne Muzeum Egipskie, gdzie zgromadzono ponad 120 000 artefaktów. Niestety, jak to często bywa w zorganizowanych wycieczkach, zwiedzanie przypominało prawdziwy maraton. W ciągu zaledwie godziny przewodnik starał się pokazać nam najważniejsze skarby, w tym słynną maskę Tutanchamona (ważącą 11 kg czystego złota!) czy mumie faraonów. Ciekawostka: muzeum zostało założone w 1835 roku, a jego obecny budynek przy placu Tahrir otwarto w 1902 roku.

Wielki Sfinks i Piramida Cheopsa
Sphinx

Giza – monumentalne dziedzictwo faraonów

Prawdziwą nagrodą za trudy podróży była wizyta w Gizie. Kompleks piramid, zbudowany około 2560 roku p.n.e., to jedyny zachowany cud świata starożytnego. Największa z nich – Piramida Cheopsa – składa się z około 2,3 miliona kamiennych bloków, z których każdy waży średnio 2,5 tony! Warto wiedzieć, że:

  • Sfinks ma 73 metry długości i 20 metrów wysokości
  • Piramida Chefrena zachowała część oryginalnej wapiennej okładziny na szczycie
  • Piramida Mykerinosa (do której udało nam się wejść) jest najmniejsza, ale za to najbardziej finezyjna
  • Cały kompleks był kiedyś pokryty polichromią

Perfumeria – współczesny egipt

Ostatnim punktem programu była wizyta w kairskiej perfumerii. Egipcjanie od tysięcy lat słyną z produkcji wonnych olejków – już Kleopatra podobno kąpała się w wodzie różanej. Współczesne perfumerie kontynuują tę tradycję, oferując mieszanki na bazie naturalnych składników jak mirra, kadzidło czy lotus. Choć sam zakup nie był obowiązkowy, warto było zobaczyć przepiękne, ręcznie zdobione flakony nawiązujące do egipskich motywów.

Piramida Chefrena
Pyramid of Chephren

Praktyczne wskazówki

  • Wycieczka z Hurghady do Kairu jest męcząca – warto zabrać poduszkę podróżną
  • W Gizie panują ekstremalne temperatury – konieczne są nakrycie głowy i woda
  • Wstęp do wnętrza piramid jest limitowany – lepiej kupić bilety z wyprzedzeniem
  • Na terenie kompleksu działa wiele oszustów – nie należy przyjmować „darmowych” prezentów
  • Najlepsze zdjęcia piramid robi się z punktu widokowego na pustyni

Mimo zmęczenia, wycieczka do Kairu i Gizy to absolutny must-have dla każdego miłośnika historii. To właśnie tam można dotknąć prawdziwego dziedzictwa starożytnej cywilizacji i poczuć ducha faraonów.