Terakotowa Armia, Grobowiec Cesarza Han Jingdi i Xian – Podróż do Sercem Starożytnych Chin

Podróżując po Xian, jednym z najważniejszych historycznych miast Chin, warto dobrze zaplanować nocleg i transport. Xian Zi Men International Youth Hostels oferuje dwuosobowy pokój za około 180 RMB oraz łóżko w dormitorium za 50 RMB – to świetna opcja dla podróżników z ograniczonym budżetem. Dojazd z dworca kolejowego do hostelu może wydawać się nieco skomplikowany: należy wsiąść w autobus linii 603 i wysiąść przy północnej bramie miasta. Po opuszczeniu autobusu kierujemy się prosto, nie przechodząc za mur, a następnie skręcamy w ulicę po prawej stronie – po około 50 metrach znajdziemy hostel. Warto jednak pamiętać, że od 2015 roku system transportu w Xian znacznie się rozwinął – metro szybko zastępuje autobusy, a nawigacja GPS ułatwia poruszanie się po mieście.

Terracotta Army
Terracotta Army

Wielki Meczet w Xian to najstarsza islamska świątynia w Chinach, założona w VIII wieku podczas panowania dynastii Tang. Choć do wnętrza meczetu mogą wejść jedynie muzułmanie, cały kompleks jest wart odwiedzenia ze względu na cztery piękne dziedzińce, zabytkowe pawilony i zielone ogrody, które tworzą spokojną oazę w sercu miasta. Meczet jest świadectwem wielokulturowości Xian, który przez wieki był ważnym punktem na Jedwabnym Szlaku, łączącym Wschód z Zachodem.

Nieopodal znajduje się Pagoda Wielkiej Gęsi, jedna z ikon miasta. Choć niektórzy podróżnicy odradzają zwiedzanie samej pagody i pokazów dźwięku i światła, warto wybrać się do pobliskiego parku na wieczorne widowisko, które zachwyca kolorami i muzyką. Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu z tego pokazu:


Z hostelu Zi Men do Pagody Wielkiej Gęsi dojedziemy autobusem 609, choć obecnie (od 2015 roku) coraz częściej korzysta się z metra, które znacznie przyspiesza podróż po mieście.Terakotowa Armia to jedna z najbardziej fascynujących atrakcji archeologicznych na świecie. Dojazd z hostelu Zi Men do wykopalisk jest prosty: najpierw autobusem 603 do dworca kolejowego, a następnie z dworca autobusem nr 5 (306), który za około 7 RMB zawiezie nas do muzeum. Przy dworcu łatwo znaleźć przystanek – zawsze gromadzi się tam sporo turystów, co ułatwia orientację.

Xian
Xian

Wstęp do wykopalisk kosztuje 150 RMB i obejmuje zwiedzanie trzech stanowisk archeologicznych oraz grobowca Cesarza Qin Shi Huang, do którego dostaniemy się bezpłatnym autobusem. Polecam zwiedzać stanowiska w kolejności 3, 2, 1 – na końcu zobaczymy najlepiej zachowanych i najbardziej imponujących wojowników. Warto wiedzieć, że audio przewodniki nie są dostępne, a wynajęcie przewodnika na dwie godziny kosztuje od 100 do 150 RMB, co może być dobrą opcją dla osób chcących poznać szczegóły historii i symboliki armii.

Grobowiec Cesarza Han Jingdi to kolejne niezwykłe miejsce, gdzie można zobaczyć nie tylko terakotowe figury wojowników, ale także liczne figurki chłopów, eunuchów, służących, zwierząt gospodarskich i wozów konnych wykonanych z terakoty i drewna, ubranych w autentyczne szaty. Grobowiec powstał na rozkaz cesarza Han Jingdi, który marzył o tym, aby w zaświatach mieć całe cesarstwo wraz z jego mieszkańcami. Wstęp do muzeum kosztuje 90 RMB.

Xian
Xian

Dojazd do grobowca jest nieco bardziej skomplikowany: z bramy południowej miasta jedziemy autobusem 600 na północ aż do pętli. Po opuszczeniu autobusu idziemy kilkaset metrów w kierunku, z którego przyjechaliśmy, przekraczamy szeroką ulicę i po lewej stronie znajduje się przystanek autobusowy. Należy sprawdzić, czy zatrzymuje się tam autobus nr 4 – kursuje on raz na godzinę, więc czas oczekiwania może być długi. Po przyjeździe autobusem jedziemy nim do końca trasy, gdzie znajduje się wejście do grobowca.Ulica pędzelkowa w Xian to wyjątkowe miejsce, gdzie można kupić pamiątki, obrazy i przybory do tradycyjnej chińskiej kaligrafii. Znajduje się bardzo blisko hostelu Zi Men – wystarczy przejść przez Nan Dajia i iść prosto około 50 metrów. To świetne miejsce na półdniowe zakupy i poznanie lokalnej sztuki. Przed zakupem warto jednak porównać ceny na kilku stoiskach, aby nie przepłacić. Nazwa ulicy pochodzi od dostępnych tam pędzelków i przyborów kaligraficznych, a jej artystyczny charakter doceni każdy miłośnik kultury Chin.

Więcej praktycznych informacji o podróżach po Chinach i ciekawostkach znajdziecie na stronie kasai.eu, która jest świetnym źródłem wiedzy dla osób planujących egzotyczne wyprawy.