Etchmiadzin to duchowa stolica Armenii. Najdogodniejszym punktem wypadowym na jednodniową wycieczkę jest Erewań. Marszrutki do Etchmiadzin odjeżdżają z dworca Kilikya Avtokayan. Bilet kosztuje 250 -300 DRAM). Częstotliwość odjazdów bardzo duża.
Na terenie kompleksu sakralnego w Etchmiadzin jest bardzo dużo budynków pełniących funkcje kościołów, seminarium, bibliotek. Najważniejszym obiektem jest katedra (niestety w remoncie w 2019 r.) pod wezwaniem Grzegorza Oświeciciela. Katedra liczy tyle samo lat co chrześcijaństwo w Armenii, czyli powstała w IV wieku na miejscu pogańskiej świątyni. I była symbolem nawrócenia na chrześcijaństwo. Później była przebudowywana i obecnie (2019 r.) jest remontowana. Podziwiamy rusztowania z zewnątrz. Do środka nie można wejść. Warto przejść się po kompleksie zaglądając do muzeów i kościołów, szczególnie polecam pod wezwaniem Św. Gayane. Poza budowlami sakralnymi umieszczono tablice upamiętniające wizytę św. Jana Pawła II w Armenii i ludobójstwa Ormian w Imperium tureckim.
Poza kompleksem na terenie miasta Vagharshapat są dwa zabytkowe kościoły, które koniecznie trzeba obejrzeć:
- Saint Hripsime z końca IV wieku. W kościele znajdują się relikwie świętej męczennicy Hripsime.
- Shoghakat z XVII wieku pod wezwaniem 39 zakonnic, które zostały zamordowane razem z Hripsime
Oto historia związana ze patronkami kościołów:
W 301 roku do Armenii przywędrowało czterdzieści chrześcijańskich dziewcząt, które pod przewodnictwem ksieni Gajane żyły w klasztorze świętego Pawła w górach starożytnego Rzymu za panowania cesarza Dioklecjana. Cesarz Dioklecjan (284-305) urzeczony urodą jednej z dziewcząt, której na imię było Hripsime (Rypsyma), chciał ją poślubić.
Hripsime nie chcąc wypełnić woli cesarza i stać się jego żona wraz z przyjaciółkami schroniła się w Aleksandrii. Tradycja mówi, że dziewczęta miały objawienie Matki Bożej, która ukazała im drogę do Armenii. Ormiański król Tiridates III, dowiedziawszy się, co się stało z dziewczynami w Rzymie, chciał również poślubić piękną Rypsyme. Ją samą oraz ksienię Gajane, razem z dziewczętami, sprowadzono do pałacu królewskiego. Król chciał, aby Hripsime należała do niego, ale dziewica odparła, że ona należy tylko do Chrystusa. Odmowa Hripsime spowodowała, że król wpadł we wściekłość i rozkazał ukamienować wszystkie 40 dziewcząt (tylko świętej Ninie, która w przyszłości przyczyniła się do ochrzczenia Gruzji, udało się uratować). Po egzekucji niewinnych chrześcijańskich dziewcząt, król Tiridates zapadł na poważną chorobę nerwów. Od szaleństwa króla Tiridates uzdrowił Św. Grzegorz Oświeciciel (ok. 257 r – ok. 326 r.), a następnie, wierząc w moc wiary chrześcijańskiej, król Tiridates III przyjął chrzest i jako pierwszy na świecie ogłosił chrześcijaństwo religią państwową w Armenii (301). – http://www.ordynariat.ormianie.pl/
Jeśli macie trochę więcej czasu to warto zobaczyć oba kościoły. Z kompleksu sakralnego dojdziemy do kościołów pieszo, ale to będzie dłuższy spacer. Można również dojechać komunikacją miejską.
Dodaj komentarz